FANDOM


Oyunların genel olarak geçtiği ana Vault'dur.

Tarihi Edit

Vault 46

Vault kapılarını uzun zaman önce açmış ve içerisinde bulunan kişiler dış dünya ile bağlantıya geçmiştir. Ancak şu anda o dönemden kalan ve olanları yaşayan tek kişi Overseer Gary'dir. Bu geçici olarak dış dünya ile bağlantılı kalınan döneme vault içerisinde Karanlık Günler ismi verilmektedir.

Bu dönem hakkında konuşmak genel olarak bir tabu olarak kabul edilse de, Vault 46 tarihinin çok önemli bir parçasıdır. Dönem boyunca sürekli yaşayan kişi sayısı azaldıktan ve zor günler geçirildikten sonra, bir grup kahraman vatandaşın kapının tekrar kapanmasını ve tekrar güvenli geri dönülmesini sağladığı anlatılmaktadır.

Daha sonra tekrar yüzeye çıkma istekleri sürekli gündemde olsa da, son zamanlarda yaşanan bazı olaylar ve Vault'un teknik olarak geldiği nokta Overseer'ı tekrar kapıların açılmasına ikna etmiştir.

Güncel Sorunlar ve Tekrar Dışarı Açılma Zorunluluğu Edit

Bilindiği kadarıyla bu vault da benzerleri gibi 1000 kişiyi barındıracak ve gene benzer sayıda insan tarafından bakımı yapılacak şekilde yapılmıştır. Ancak Karanlık Günler sonrası nüfus dramatik azalmıştır içerideki yaklaşık 250 kişilik nüfus vaulta gerekli bakımı yapmamaktadır.

Bakımsızlıktan bozulan hydro-agricultural üniteleri beslenme konusunda çok yetersizdir. Gıda üretimi uzun süredir büyük problemdir. Günlük yaklaşık 1800 kalori hedefi tutturulmakta zorlanılmaktadır.

Radroachlar Vault-46'nın en büyük belasıdır. İnsan azlığı nedeniyle sürekli kapatılan kısımlarda sayıları artan bu böcekler, ekipmanlarda büyük problemlere sebep olduğu gibi, sürekli çalışan Vault vatandaşlarına beklenmedik zamanlarda saldırılarda bulunmaktadırlar. Yatakhane duvarlarından yaptıkları baskınlardan bir tanesi(3.Yatakhane Katliamı) sonrası, Vault üçü çocuk sekiz üyesini bu yaratıklara kaybetmiştir. Bu olay artık Vault'un kapılarını açması gerektiği kanısını güçlendirmiş ve Overseer yükselen seslere karşı çıkamaz duruma gelmiştir.

Poison ile Anlaşma ve Ticaret Edit

Dışarıya çıkan ve birkaç ay boyunca sürekli ziyaretlerde bulunan Vault üyeleri sayesinde yakınlarda keşfedilen Poison şehriyle bağlantıye geçmiş ve Overseer bir anlaşmaya varmayı başarmıştır. Poison'dan gelen bazı atıklar kimyasal olarak özellikle Gus'ın çabalarıyla bir uyuşturuya dönüştürülmüştür. Bu uyuşturucuya karşılık Poison'dan genellikle silah, gıda ve Overseer'ın uygun gördüğü bazı ihtiyaçlar karşılanmaktadır. Değiş tokuşlar Vault kapısı yakınlarındaki Radscorpion Mağaraları ismi verilen bir tepede yapılmaktadır.

Poison anlaşması gerçekleştikten sonra dışarıda bulunan tüm Vault üyeleri geri çağrılmıştır ve tekrar bir kapanma gerçekleşmiştir. Geçmişe göre Vault-46'daki yaşam bir nebze kolaylaşmıştır ve kendilerini rodroachlara karşı koruyabilecek silahlara sahip olunmuştur.

Önemli Figürler Edit

Vault 46 Lideri

Vault 46 Yönetim Konseyi Üyeleri 

Diğer 

  • Çarkçı Pearl

Oyuncular ve Karakter Kağıdı Eklemeleri Edit

Oyuncular:

Oyuncu karakterlerinin tamamı Radroachlar ile mücadele ederek büyümüşlerdir ve hepsi kendilerini korumak için demir coplar taşımışlardır. Oyuna başlarken "Radroach Hunter" Perki ile başlarlar. Bu Perk hepsine +%5 Melee skill verir.